porady

5 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie i wyborze działki budowlanej

Kupno działki budowlanej to nie tylko spora inwestycja, ale również decyzja na długie lata. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popełnienie niektórych błędów może spowodować przykre w skutkach konsekwencje. Warto więc, przy wyborze działki budowlanej zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

1. Nieznajomość prawa budowlanego

Wiele osób jest błędnego przekonania, że skoro działka została kupiona, to można na niej budować dowolnie. Nie do końca tak jednak jest. Przede wszystkim prawo budowlane nie pozwala na całkowitą samowolę. Ograniczenia dotyczą, chociażby odległości od granicy działki. Jest to 4 lub 3 metry w zależności od tego, jak usytuowane będą okna w domu. Jedyną możliwością postawienia budynku poza tymi odległościami jest złączenie go z tym, znajdującym się na sąsiedniej działce. Nie każdy jednak chce, by od sąsiada oddzielała go wyłącznie ściana.
Prawo określa również to, ile wolnego miejsca powinno znajdować się między domem a najbliższą drogą. W tej kwestii ważne jest też czy budynek ma stanąć na terenie zabudowanym lub też nie. Często pod uwagę brana jest też odległość budynku od lasu, tutaj znaczenie mają materiały budowlane, z których zostaną wykonane ściany oraz dach. Co więcej, trzeba pamiętać o uzbrojeniu działki, czyli podłączeniu kanalizacji, prądu, gazu, czy wody. Jeśli zbrojenie nie zostanie wykonane, to właściciel działki nie otrzyma pozwolenia na budowę.

2. Zbyt mała działka

Przed wyborem i zakupem działki warto dobrze się zastanowić, jaki dom będzie miał na niej stanąć i wziąć pod uwagę wcześniej wspomniane aspekty. Wiele osób, które chcą się budować, marzą o piętrowym domu z poddaszem i nietypowym zadaszeniem. Nie będzie jednak możliwe postawienie budynku, jeśli działka okaże się zbyt mała. Trzeba pamiętać, że obowiązują ograniczenia i przekroczenie choćby kilku centymetrów może spowodować, że konieczne będzie rozebranie części domu. Dobrze jest wcześniej udać się do projektanta budowlanego, który przygotuje profesjonalny projekt. Takie działanie pozwoli na uniknięcie przykrych sytuacji.

3. Niska cena nie zawsze jest okazją

Sugerowanie się wyłącznie niską ceną nie zawsze może okazać się trafnym wyborem. Kupowanie działki po znacznie zaniżonej cenie z następuje bardzo szybko. Nie dość, że kupujący nie zbyt wiele czasu do namysłu, czy ta działka będzie odpowiednia pod budowę domu, to też nie ma możliwości sprawdzenia wszystkich dokumentów.
Tym sposobem nie pozostaje mu nic innego, jak zaufać sprzedawcy. Tylko w jaki stopniu będzie on szczery wobec kupującego? W istocie dla niego najważniejsze jest sprzedać działkę i uzyskać za nią pieniądze. Dlatego, nawet jeżeli trafia się działka za niską cenę, to niekoniecznie będzie to okazja. Oczywiście nie każdy przypadek jest taki sam.

4. Brak wiedzy na temat gruntu

Nie każdy wie, że zanim dom będzie mógł stanąć, to powinno zostać przeprowadzone odpowiednie badanie gruntu. Geodeta zobowiązany jest sprawdzić, czy na tej działce w ogóle może stanąć jakikolwiek budynek. W niektórych przypadkach może się okazać, że grunt jest zbyt słaby, by podtrzymać fundamenty. W tej sytuacji domu nie będzie można postawić, ponieważ będzie on zagrożeniem nie tylko dla mieszkańców, ale też osób znajdujących się w pobliżu. Innym problem może być zbyt wysoki poziom wód gruntowych. Niekoniecznie musi oznaczać brak możliwości budowy domu. Być może jednak trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty za obniżenie poziomu wody, czy zrezygnować z budowania piwnicy.

5. Brak odpowiedniej ilości funduszy

Zanim działka zostanie kupiona, to przede wszystkim jej potencjalny posiadacz powinien sprawdzić, czy będzie go na nią zwyczajnie stać. Cena działki to tak naprawdę początek poniesionych kosztów. Zapłacić bowiem trzeba za wykonanie projektu domu, ewentualne uzbrojenie działki, badanie gruntu. W następnej kolejności są materiały budowlane, zapłata pracownikom i koszty, które nie zostały uwzględnione np. za mała ilość cegieł. Nie wspominając o zakupie reszty, niezbędnych rzeczy. Nie ma wątpliwości, że budowa domu i kupno działki to ogromne pieniądze. Dlatego warto przemyśleć, czy taka inwestycja jest w ogóle możliwa do zrealizowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.