porady

Budowa domu czy zakup domu od developera?

Budowa domu to proces, który zajmuje sporo czasu i nerwów. To właśnie dlatego wiele osób, zamiast załatwiać formalności woli kupić wybudowany dom od dewelopera. Oba rozwiązania moją swoje wady i zalety, kiedy warto kupić gotowy dom, a kiedy lepiej zdecydować się na budowę od podstaw?

Budowa domu, kiedy warto się na nią zdecydować?

Na budowę domu decydują się przeważnie osoby, które nie muszą wprowadzić się do nich w krótkim czasie. Jeśli nie jesteśmy właścicielami działki budowlanej, to należy liczyć się, że do zakupu nieruchomości i załatwienia wszelkich formalności potrzebować będziemy około 8-12 miesięcy. Dopiero po tym czasie możliwe będzie rozpoczęcie budowy. W zależności od zasobności portfela i szybkości zatrudnionej ekipy musimy liczyć się z kolejnymi miesiącami potrzebnymi do wybudowania domu.

Proces ten jest dość powolny, ale pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy. Budowa domu systemem gospodarczym może ograniczyć budżet potrzebny do wybudowana domu nawet o 30%. To sprawia, że wiele osób wybiera właśnie taki sposób na zamieszkanie we własnym domu. Decydując się na prowadzenie budowy, możemy sami wybrać projekt i działkę, na której stanie nasz dom. W przypadku inwestycji realizowanej przez dewelopera jesteśmy skazani na konkretną okolicę i wybrany przez niego projekt.

Budowa domu od podstaw to spore ryzyko związane z cenami materiałów budowlanych, które w ostatnim czasie mocno drożeją. Warto wiedzieć, że w bieżącym roku wzrosła cena stali, drewna czy betonu. Co ważne wzrosty sięgały kilkudziesięciu, a nawet kilkuset procent.

Zakup gotowego domu od dewelopera to nie tylko wady!

Wiele osób twierdzi, że zakup gotowego domu to najgorsze z możliwych rozwiązań. Trudno powiedzieć skąd biorą się takie opinie. Zakup gotowego domu ma wiele zalet, które sprawiają, że taka opcja jest łakomym kąskiem dla wielu inwestorów. Oczywiście w tym przypadku mamy zdecydowanie mniejsze pole manewru w zakresie wyboru projektu czy konkretnej lokalizacji. Możemy jednak wejść do naszego domu przed zakupem i dokładnie go oglądnąć. Nawet najlepsze wizualizacje projektów gotowych nie dają nam takiego komfortu.

Kupując dom w stanie deweloperskim, otrzymujemy pomieszczenia, które wymagają tylko niewielkiego nakładu pracy. Tynki, wylewki i wszelkiego rodzaju instalacje są już gotowe. Wykończenie takiego domu do stanu nadającego się do zamieszkania jest już w zasadzie kwestią kilku tygodni. Jedną z ważniejszych rzeczy, którą otrzymujemy do każdego nowo zakupionego domu od dewelopera, jest gwarancja. To dzięki niej będziemy przez kolejne lata mieć pewność, że cała inwestycja została przeprowadzona zgodnie ze sztuką budowlaną.

Gotowy dom ma swoją cenę, nie musimy więc martwić się, że za kilka miesięcy trzeba będzie coś dopłacać. Tak często dzieje się w sytuacji, gdy budujemy dom, a nagle dowiadujemy się, że cena materiałów budowlanych podskoczyła o 20%.

Zarówno budowa domu jak i zakup od dewelopera mają swoje plusy i minusy. Obie formy zmiany miejsca zamieszkania umożliwiają osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest zamieszkanie w nowym domu. To, którą z nich wybierzemy, zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.