porady

Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Jeżeli chcemy wybudować nasz wymarzony dom, to przede wszystkim na samym początku musimy wybrać odpowiedni projekt tego domu. Przy wyborze odpowiedniego projektu, koniecznie musimy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii, ponieważ to właśnie od nich będzie zależało to, jak będzie wyglądał nasz dom, jak również jaki będzie całkowity koszt jego budowy. Dlatego też, obowiązkowo musimy się dobrze przygotować do wyboru właściwego projektu. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jeżeli wybierany dany projekt budowlany.

Jakiej wielkości wybudować dom?

Wielkość domu, to sprawa podstawowa. Ten element zależy od tego, jak wielką działką dysponujemy, jak również od tego, ile domowników ma mieszkać w danym budynku, jak również od tego, jakie są nasze potrzeby. Trzeba liczyć się z tym, że co prawda większa powierzchnia, to więcej przestrzeni do zagospodarowania, ale również wyższe będą koszty eksploatacyjne. Bardzo ważne jest to, aby przy planowaniu powierzchni domu rozważyć, czy w przyszłości będziemy powiększać swoją rodzinę. Osoby, które chcą pracować w domu, na pewno powinny pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu, które będzie poniekąd spełniało funkcję gabinetu. Jeżeli zamierzamy w nim przyjmować klientów, czy kontrahentów, to takie pomieszczenie powinno się znaleźć niedaleko wejścia.

Dom parterowy, czy z większą liczbą kondygnacji?

Można zauważyć, że w Polsce, zdecydowanie najpopularniejsze są projekty domów z poddaszem użytkowym, jak również domy parterowe. Jeżeli chodzi o domy parterowe, to je zdecydowanie łatwiej jest budować, ponieważ nie trzeba wykonywać mocnego stropu oraz schodów. Ich niewątpliwą zaletą jest również wygoda użytkowania, ponieważ schody niekiedy są problematyczne, w szczególności w wypadku osób starszych, czy też niepełnosprawnych. Jeżeli mamy dzieci, to również nie musimy się martwić, że spadną ze schodów.

Miejsce na samochody, wjazd na działkę

Jeżeli wybieramy odpowiedni projekt naszego domu, to musimy przy tym mieć na uwadze, ile będziemy potrzebować miejsca na nasze samochody, gdzie chcemy je parkować, kiedy wjeżdżamy na działkę. Jeżeli przy naszej działce budowlanej jest już zrobiona droga asfaltowa z chodnikami i ewentualnymi wjazdami na posesję, to musimy dopasować układ domu, garażu, jak również bramy w projekcie, którego szukamy. Niekiedy przy działce znajduje się droga gruntowa, a w takim wypadku warto sprawdzić w urzędzie gminy, jakie są plany co do wjazdów na działce.

Projekty domów a kształt działki

Jeżeli wybieramy odpowiedni projekt domu jednorodzinnego, to powinniśmy go dopasować nie tylko pod nasze potrzeby, ale równie ważne jest dobranie go do kształtu działki, gdzie ma stanąć nasz dom. Działki, które mają budowę kwadrata, czy też szerokiego prostokąta są zdecydowanie najłatwiejsze do zabudowania. Ciężko może być, wybrać odpowiedni projekt, jeżeli mamy działkę długą i wąską. Jeżeli budujemy dom, to musimy przy tym pamiętać o wszystkich przepisać, które ograniczają możliwość przesunięcia budynku bliżej granicy działki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.