porady

Jak wybrać działkę budowlaną?

Podjęcie decyzji o zakupie domu, a w pierwszej kolejności działki, jest tak naprawdę pierwszym krokiem w żmudnej, ale bardzo satysfakcjonującej drodze do posiadania własnego kąta i to właśnie ten pierwszy krok sprawia najwięcej problemów. Wybierając działkę budowlaną warto się kierować kilkoma prostymi zasadami, które znacznie ułatwią podjęcie decyzji o zakupie.

Lokalizacja

Wybór działki budowlanej powinien być poprzedzony zastanowieniem się, co tak naprawdę jest ważne dla potencjalnego nabywcy. W zależności od trybu życia, rodzaju pracy, ilości posiadanych zwierząt oraz dzieci, bliskość różnych miejsc będzie priorytetowa. Jeśli istotna jest ucieczka od miejskiego zgiełku i zaznanie odrobiny odosobnienia, z powodzeniem można wybrać działkę znajdującą się dalej od miasta i punktów komunikacyjnych, jak na przykład przystanków (choć w tym wypadku istotny jest też fakt posiadania samochodu). W sytuacji, w której życie na pewno nadal będzie związane z innym miastem lub wsią, ze względu na zobowiązania typu szkoła czy praca, dobrze jest rozważyć zakup posesji znajdującej się w miarę blisko drogi lub przystanku.

Wielkość

Powierzchnia działki ma duże znaczenie, z tego względu, że do jej wielkości trzeba dopasować metraż przyszłego domu oraz podjąć decyzję o zagospodarowaniu pozostałej przestrzeni. Najczęściej przyjmuje się, że powierzchnia działki pod dom jednorodzinny wolnostojący powinna wynosić około 1000 metrów kwadratowych, przy jednoczesnym zachowaniu 3 – 4 metrów odległości między ścianami domu a granicami działki. Dobrze jest także wybrać na tyle dużą posesję żeby w przyszłości mieć wystarczająco dużo miejsca na zaparkowanie i swobodne manewry samochodem.

 Sąsiedztwo

Z pozoru rzecz prozaiczna, należy jednak pamiętać, że istnieje duże prawdopodobieństwo spędzenia w wybranym miejscu reszty lub przynajmniej dużej części życia. Z tego względu, przed podjęciem decyzji o zakupie, warto się zorientować w jakiej odległości znajdują się pozostałe domy oraz szybko ocenić, jaka część przyszłego mieszkania będzie wychodzić centralnie na okna sąsiadów. Nie myśląc o tym wcześniej, nie jest trudno narazić się na przykrą niespodziankę w postaci osób z sąsiednich domów, zaglądających do salonu czy łazienki. Zdarza się także, że kupujący mają indywidualne preferencje, na przykład chcieliby mieszkać w cichym otoczeniu – wtedy warto upewnić się, że za sąsiadów nie będzie się miało np. rodziny prowadzącej hodowlę psów.

Stan prawny

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o nabyciu swojego kawałka ziemi, dobrze jest zajrzeć do najważniejszego dokumentu decydującego o własności działki – księgi wieczystej. Nawet jeśli sprzedający zapewnia, że jest jedynym i wyłącznym właścicielem, warto wykazać się przezornością i sprawdzić te informacje. Znajomość numeru księgi wieczystej pozwala nie tylko na zweryfikowanie, czy działka kupowana jest od właściwej osoby, ale także to, czy nie jest obciążona kredytem ani żadnymi innymi wierzytelnościami. Warto także zwrócić uwagę na datę, która widnieje na wypisie z księgi wieczystej – nie powinna być starsza niż 3 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.