porady

Jak zbudować dom od podstaw? Informacje w pigułce

Budowa domu to bardzo skomplikowane i odpowiedzialne przedsięwzięcie, które wymaga od nas dużej ilości środków finansowych i determinacji. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które ułatwią nam postawienie naszej wymarzonej inwestycji. Na co zwrócić uwagę stawiając fundamenty? Co powinniśmy wiedzieć na temat budowy ścian i stropu? O czym nie można zapominać stawiając dach i poddasze? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Na co zwrócić uwagę stawiając fundamenty?

W pierwszej kolejności każdorazowo musimy zająć się fundamentami. W przypadku budownictwa jednorodzinnego jednym z najlepszych wyborów wydają się być ścianki fundamentowe, które wykonane są z bloczków betonowych na zaprawie cementowej. Ich wymiar w zdecydowanej większości przypadków wynosi 38 x 25 x 14 cm. Dlaczego jednak jest to tak korzystne rozwiązanie? Otóż w porównaniu do innych fundamentów wylewanych na mokro nie widać większej różnicy w trwałości. Pomimo tego takie ściany fundamentowe są zdecydowanie mniej czasochłonne, a ich koszt jest zdecydowanie niższy. Jeśli zdecydowalibyśmy się na piwnicę, to będzie ona powstawać właśnie w trakcie trwania tego etapu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na dzień dzisiejszy podpiwniczenie cieszy się coraz mniejszą popularnością- wiąże się to bowiem z większymi kosztami inwestycji.

Co powinniśmy wiedzieć na temat budowy ścian i stropu?

W dalszej kolejności specjaliści budowlani zajmują się ścianami konstrukcyjnymi. W celu ich wykonania wykorzystywane są pustaki ceramiczne, wapienno-piaskowe lub gazobeton. W dalszej kolejności na mokro wylewa się schody i strop. Ten ostatni niekiedy układany jest ze specjalistycznych kanałowych płyt, jednakże wiąże się to bezpośrednio ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia licznych usterek- takowych z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Wylewając strop na mokro proces będzie trwał nieco dłużej, a jego koszty są niestety wyższe. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę to, że w przyszłości będziemy musieli zmagać się z poważniejszymi problemami, to w ogólnym rozrachunku rozwiązanie to jest znacznie korzystniejsze. Mamy pewność co do tego, że nie pojawią się pęknięcia, co niekiedy ma kluczowe znaczenie.

O czym nie można zapominać stawiając dach i poddasze?

Jeśli chodzi o dach- zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się żelbetową płytę wylewaną, styropian o różnorodnej grubości, który pokryty jest papą termozgrzewalną z zagruntowaniem podłoża bitumicznym podkładem. W sposób szczególny zwraca się uwagę na jakość krycia papą. Ma to szczególne znaczenie w pobliżu kolankowych ścian i kominków wentylacyjnych. Ewentualne niedociągnięcia wiążą się bowiem bezpośrednio z tym, że zwiększa się prawdopodobieństwo przeciekania dachu. Takowe miejsce jest bardzo trudne do zlokalizowania. Decydując się na dach dwuspadowy i poddasze konieczne będzie ocieplenie wełną mineralną lub pianką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.