porady

Jaki wpływ na ceny mieszkań będą miały wzrosty cen materiałów budowlanych

Wzrost cen mieszkań w kontekście zwiększenia kosztów materiałów budowlanych

Rosnące ceny nieruchomości to już nie zaskoczenie dla większości ludzi zainteresowanych tym tematem, jednak zarówno pandemia jak i rosnąca inflacja sprawiły że wzrosty cen mogą nabrać tempa. Za wzrostem cen stoi zarówno wzrost ceny surowców jak i energii. Jak podaje muratorplus.pl płyty OSB podrożały r/r o 124%, jest to skrajny przykład jednak wzrosty cen nie ominęły także innych materiałów. We wrześniu 2021 można było odnotować wzrost na materiały budowlane średnio o 21,7% w stosunku do ubiegłego roku.

Podwyżki na pewno nie ominą developerów a co za tym idzie potencjalnych nabywców mieszkań w bieżącym jak i kolejnym roku. Można spodziewać się wzrostów cen na rynku nieruchomości mieszkalnych nie tylko tych z rynku pierwotnego. Dobra koniunktura w branży budowlanej sprawiła że popyt na materiały budowlane znacząco wzrósł.

Dlaczego wzrost cen dotknął praktycznie wszystkich materiałów budowlanych

Okres pandemii dotknął praktycznie wszystkie branże poza nielicznymi takimi jak branża budowlana. W marcu 2021 można było zaobserwować rekordową podaż mieszkań na rynku która wzrosła od 33,9 tyś w stosunku do ubiegłego roku. Dobra sytuacja w branży budowlanej przełożyła się na wzrost konsumpcji materiałów a tym samym wzrost ich cen. Cała branża budowlana obecnie jest dotknięta podwyżkami jednak jest to całkiem normalna zależność na rynkach. Jak podaje portal Money.pl analitycy z Santander Bank Polska przewidują utrzymujące się wzrost materiałów budowlanych w najbliższych miesiącach.

Wzrosty cen nie dotknęły tylko branży budowlanej, podrożały zarówno maszyny jak i sprzęt ciężki który ma ogromny wpływ na koszty budowy nieruchomości. Istotną kwestią jest również podwyżka cen paliw co przekłada się również na ceny energii elektrycznej. Obecne podwyżki to efekt dobrej koniunktury która obecnie już wyhamowuje. Warto zadać sobie pytanie czy i jak długo obecna sytuacja utrzyma się w branży.

Czy warto czekać?

Obecne podwyżki wynikają z działania pandemii co przyczyniło się na tak nienaturalny wzrost cen, nie będzie to jednak wzrost ciągły. Ze względu na rosnące koszty część developerów odłoży w czasie kolejne inwestycje co przełoży się na ich mniejszą konsumpcje a tym samym spadek cen. Za reakcją rynku na działania developerów i inwestorów najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać jednak z dużym prawdopodobieństwem ona nastąpi. Zakup potencjalnej nieruchomości mieszkalnej, bądź inwestycyjnej najlepiej odłożyć w czasie do momentu ustabilizowania się cen.

Problem ze wstrzymaniem się przed zakupem mogą stanowić firmy skupujące ogromne ilości nieruchomości pod kątem inwestycyjnym. Ogólny wzrost cen nieruchomości pośrednio wynika pośrednio z dużego popytu na mieszkania właśnie ze strony tych firm. Przyszłe miesiące pokażą jak bardzo wzrost cen wpłynie zarówno na obecnie trwające inwestycje jak i te które dopiero były w fazie przygotowania. Duży problem mają osoby biorące kredyt na budowę domów ponieważ w ich sytuacji pozwolenie na budowę nie jest trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.