Misja druga

Miasto biznesu
i rozwoju

Koalicja Obywatelska
Paweł Gulewski

Chcemy Torunia, który się stwarza najlepsze warunki przedsiębiorcom. Naszym celem jest miasto, które promuje biznes, rozwój i ambitne pomysły. Mamy doskonały Uniwersytet, który co roku kończą tysiące zdolnych i młodych absolwentów. Mamy niesamowitych przedsiębiorców, którzy od podstaw budowali swoje firmy i dziś dają pracę dziesiątkom tysięcy torunian. Potrzeba nam tylko dialogu i współpracy oraz nowoczesnego zarządzania miastem, które pozwolą, aby Toruń ponownie stał się centrum biznesu i innowacji. To nasze dziedzictwo i nasza tradycja, a my chcemy wrócić do korzeni toruńskiej tożsamości. Oto nasz plan:

1. Powołanie Rady Rozwoju Torunia.

Nowoczesne zarządzanie miastem to współpraca urzędników z ekspertami, naukowcami, przedsiębiorcami i społecznością mieszkańców, dlatego stworzymy konsorcjum specjalistów, które będzie współdecydować o przyszłości i planach rozwojowych naszego miasta.

2. Prezydent Torunia współpracujący z ekspertami.

Jeden człowiek, który podejmuje wszystkie decyzje to archaiczny pomysł, dlatego chcemy, aby prezydent otoczony był specjalistami – Pełnomocnikiem ds. Rozwoju, który zajmie się wdrażaniem idei Smart City i lepszym zarządzaniem miejską infrastrukturą, Pełnomocnikiem ds. Cyfryzacji, który zmieni analogowy Toruń w cyfrowy oraz Zespołem ds. Rozwoju Torunia, który będzie cały czas przygotowywać i konsultować pomysły na lepsze zarządzanie miastem.

3. Powołanie CityLab.

Nasze miejskie laboratorium będzie miejscem, gdzie urzędnicy wraz z naukowcami, przedsiębiorcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych będą tworzyć rekomendacje w najważniejszych obszarach zarządzania miastem. Sięgniemy po big data i nowoczesne technologie, aby zmierzyć się z wyzwaniami, które znamy i dobrze przygotować się na wyzwania przyszłości – energetyczne, klimatyczne czy demograficzne.

4. Zmiana w sposobie zarządzania Urzędem Miasta.

Chcemy utworzyć spółkę Toruńskie Inwestycje Infrastrukturalne, która zadba o najlepszy standard naszych inwestycji oraz spółkę Nieruchomości Toruńskie, która zajmie się zarządzaniem obrotem miejskimi gruntami – ale nie po to, żeby je tylko sprzedawać, ale też by inwestować w rozwój. Naszym celem jest powołanie Centrum Projektów Miejskich, samodzielnego Biura Architekta Miasta oraz niezależnego Biura Ogrodnika Miejskiego – wszystko po to, żeby inwestycje przebiegły sprawniej i lepiej dbały o potrzeby mieszkańców.

5. Wielkie otwarcie na przemysł kreatywny.

Toruń potrzebuje nowoczesnego biznesu, który stworzy kolejne dobrze płatne miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Będziemy wspierać rozwój przemysłu kreatywnego w naszym mieście, szeroko otworzymy bramy Torunia dla designu, twórców gier i oprogramowania, branży reklamowej, rozrywki czy twórców filmowych. Przyciągniemy technologiczne start-upy dobrą infrastrukturą, otwartością i zaangażowaniem władz oraz przyjaznymi warunkami do życia w Toruniu.

6. Metropolia Toruńska.

Musimy wrócić do elity polskich miast, a pierwszym krokiem jest członkostwo Torunia w Unii Metropolii Polskich. Do tego potrzebujemy kolejnych instytucji państwowych – Sądu Apelacyjnego, biura Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, ośrodka Polskiej czy filii Polskiej Agencji Kosmicznej. I to jest nasz cel na najbliższe lata.

Masz pomysł
na zmianę?

Wyślij nam swoją propozycję na zmianę w Toruniu.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

02

Paweł Gulewski
Koalicja Obywatelska

21 kwietnia wybierz

Pawła Gulewskiego

Dlaczego? Ponieważ wiemy, w jaki sposób rozwijać Toruń i mamy dobry program, który pozwoli nam osiągnąć nasze wspólne cele. Ponieważ słuchamy głosu mieszkańców i ekspertów, jesteśmy otwarci na konsultacje społeczne i profesjonalne opinie ludzi, którzy wiedzą, jak ma wyglądać nowoczesny Toruń. Ponieważ mamy doświadczenie w samorządzie i od 15 października 2023 roku pokazujemy, że Koalicja Obywatelska dba o bezpieczeństwo i rozwój Polek i Polaków, a dzięki nam miliardy złotych z odblokowanych funduszy unijnych popłyną także do Torunia.

03

Paweł Gulewski