Misja trzecia
Miasto dostępnej kultury
Chcemy Torunia, który będzie europejskim centrum kultury. Nasze dziedzictwo kulturalne oraz historyczne jest tym, co czyni z nadwiślańskiego Grodu Kopernika miejsce wyjątkowe. Jednak gotycki charakter Starego Miasta to nie wszystko, co mamy do zaoferowania. Potrzebujemy dumnie patrzeć w przyszłość i kreatywnie myśleć o krok do przodu. Mamy doskonałe zaplecze infrastruktury kulturalnej, a niebawem będzie jeszcze bardziej okazałe, ale musimy pamiętać, że kultura powinna być przede wszystkim dostępna. A prawdziwa jej magia to człowiek i jego dzieło. Dlatego będziemy troszczyć się o nasze dziedzictwo, ale chcemy też inwestować w naszą przyszłość i wspierać różnorodność oferty kulturalnej Torunia. Oto nasz plan:
1. Powstanie Toruńskiej Rady Dziedzictwa.
Współpraca miasta z ekspertami, badaczami przeszłości, organizacjami pozarządowymi i pasjonatami historii jest dla nas priorytetem. To specjaliści powinni opiniować i nadzorować inwestycje w Zespole Staromiejskim oraz jego otoczeniu. Tylko w ten sposób właściwie zadbamy o nasze wspólne dziedzictwo.
2. Park kulturowy Toruńska Winnica.
Historyczna dzielnica naszego miasta, łącząca flisaczą i rybacką historię Torunia, będzie nowym domem dla budynków o zabudowie szachulcowej. Łącząc to z naturalnym pięknem nabrzeża Wisły oraz terenami rekreacji powstanie na Winnicy centrum kulturalne oraz wspaniała przestrzeń odpoczynku dla toruńskich rodzin.
3. Nowa koncepcja zarządzania instytucjami kultury.
Chcemy zabezpieczyć finansowo toruńskie instytucje kultury i co roku waloryzować miejskie wsparcie, a równocześnie przenieść finansowanie wynagrodzeń pracowników do Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych, aby były płynnie wypłacane niezależnie od kondycji finansowej instytucji.
4. Kultura bliżej mieszkańców.
Naszą ambicją jest zarządzanie miastem tak, aby każdy mieszkaniec czuł, że współdecyduje o Toruniu. Ważną przestrzenią partycypacji jest właśnie kultura, dlatego chcemy – wspólnie z ekspertami – monitorować i mapować potrzeby kulturalne torunian, a w decyzjach nie kierować się kolorem komórek w arkuszu, tylko dostępnością, atrakcyjności i różnorodności miejskiej oferty.
5. Toruńskie festiwale.
Toruń musi wrócić na letnią, festiwalową mapę Polski – to nasza propozycja dla mieszkańców i sposób na przyciągnięcie turystów do naszego miasta. Ale to nie wszystko. Proponujemy festiwal świec i lampionów Off-Light Toruń, który przywróci majestatycznego ducha średniowiecznego miasta w nowej jakości.
6. Centrum Sztuki Dziecka.
Zainteresowanie kulturą rodzi się w pierwszych latach naszego życia, dlatego powołamy nową placówkę z unikalnym programem edukacji kulturalnej, skupionym na najmłodszych torunianach i toruniankach.
7. Kalendarz życia kulturalnego.
Dążymy do partnerstwa z środowiskiem pozarządowym, dlatego chcemy projektować wieloletnie programy, które zapewnią finansową stabilność ich projektom. Chcemy też prowadzić wspólną politykę informacyjną z środowiskami artystów i organizatorami wydarzeń kulturalnych w ramach miejskiego kalendarza.
8. Sport bliżej ludzi.
Pamiętamy również o kulturze fizycznej. Będziemy wspierać sport amatorski i rodzinną rekreację oraz promować sport zawodowy jako wspólnotę wartości.
Masz pomysł
na zmianę?
Wyślij nam swoją propozycję na zmianę w Toruniu.
02
21 kwietnia wybierz
Pawła Gulewskiego
Dlaczego? Ponieważ wiemy, w jaki sposób rozwijać Toruń i mamy dobry program, który pozwoli nam osiągnąć nasze wspólne cele. Ponieważ słuchamy głosu mieszkańców i ekspertów, jesteśmy otwarci na konsultacje społeczne i profesjonalne opinie ludzi, którzy wiedzą, jak ma wyglądać nowoczesny Toruń. Ponieważ mamy doświadczenie w samorządzie i od 15 października 2023 roku pokazujemy, że Koalicja Obywatelska dba o bezpieczeństwo i rozwój Polek i Polaków, a dzięki nam miliardy złotych z odblokowanych funduszy unijnych popłyną także do Torunia.
03