Misja piąta

Miasto ekologiczne
i dobrze skomunikowane

Koalicja Obywatelska
Paweł Gulewski

Chcemy Torunia, który jest zielony, bezpieczny i nastawiony na transport zbiorowy. Dzisiejszy Toruń to miasto samochodów, a odpowiedzialny jest za to dotychczasowy sposób zarządzania naszym miastem. To jest ten moment, aby to zmienić! Ekologia, bezpieczeństwo, komunikacja miejska i rekreacja mieszkańców są naszym priorytetem. Dążymy do tego, aby rower, tramwaj czy autobus były pierwszym wyborem torunian, a samochody miały swoje bezpieczne miejsca parkingowe. Takiego miasta oczekują mieszkańcy i w takich miastach ludzie chcą mieszkać. Koniec z betonowymi pustyniami – pora na ekologiczne i komfortowe rozwiązania. Oto nasz plan:

1. Tramwajem na Lewobrzeże.

Budowa północnej obwodnicy pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z naszego miasta, a nowy most śródmiejski z tramwajem na Lewobrzeże to szansa, aby nowoczesna komunikacja miejska w końcu połączyła Toruń. Chcemy planować rozwój, który odpowiada najlepszym europejskim standardom i stawiać na rozwiązania, które ułatwiają życie mieszkańcom.

2. Nowa jakość przemieszczania się po mieście.

Nasze propozycje to inteligentne systemy zarządzania ruchem, rozwój sieci tramwajowej i buspasy. Sprawimy, że stacja kolejowa Katarzynka będzie połączona z miejskim transportem zbiorowym, a rozkłady jazdy będą lepiej dopasowane do ruchu pociągów. Wrócimy do planów rozwoju sieci parkingów podziemnych, aby służyły one mieszkańcom Torunia.

3. Rozbudowa ulicy Olsztyńskiej.

Aktualny stan ulicy Olsztyńskiej paraliżuje życie całej północno-wschodniej części miasta, a obiecywany od lat remont wciąż się nie zaczął. Zmienimy to ponieważ chcemy, żeby Toruń był dobrze skomunikowaną z sąsiednimi gminami metropolią, a mieszkańcy Bielaw i Grębocina zasługują na komfortowe warunki dojazdu do pracy i szkoły.

4. Ekologiczna infrastruktura.

Chcemy, aby wszystkie inwestycje drogowe w Toruniu były ekologiczne, zielone, nowoczesne oraz przyjazne pieszym i rowerzystom. Każdy projekt będzie miał na celu poprawę bezpieczeństwa, troskę o zieleń miejską oraz minimalizację wpływu ruchu samochodowego na otoczenie. Do tego Centrum Projektów Miejskich zadba, aby najlepiej korzystać z możliwości transportu zbiorowego i odnawialnych źródeł energii w każdej toruńskiej inwestycji.

5. Czyste powietrze.

Komfort życia mieszkańców to również kwestia tego, jaki powietrzem oddychamy. Dlatego – na wzór innych miast – w sposób kompleksowy zajmiemy się wymianą pieców w mieście oraz będziemy rozwijać komunikację miejską i promować ruch pieszy lub rowerowy.

6. Zielone przestrzenie.

Stawiamy na integrację mieszkańców, dlatego będziemy tworzyć plenerowe miejsca spotkań na wszystkich osiedlach. Chcemy promować także ogrody społecznościowe, tworzyć z torunianami nowe miejsca rekreacji oraz planować kolejne parki i zieleńce w naszym mieście.

7. Zdrowo, na sportowo.

Będziemy wspierać sport amatorski, wspólną i rodzinną rekreację oraz promować aktywny styl życia. Zaangażujemy do tego toruńskich profesjonalistów oraz kluby sportowe, którzy będą pokazywać mieszkańcom, że sport to zdrowie.

Masz pomysł
na zmianę?

Wyślij nam swoją propozycję na zmianę w Toruniu.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

02

Paweł Gulewski
Koalicja Obywatelska

21 kwietnia wybierz

Pawła Gulewskiego

Dlaczego? Ponieważ wiemy, w jaki sposób rozwijać Toruń i mamy dobry program, który pozwoli nam osiągnąć nasze wspólne cele. Ponieważ słuchamy głosu mieszkańców i ekspertów, jesteśmy otwarci na konsultacje społeczne i profesjonalne opinie ludzi, którzy wiedzą, jak ma wyglądać nowoczesny Toruń. Ponieważ mamy doświadczenie w samorządzie i od 15 października 2023 roku pokazujemy, że Koalicja Obywatelska dba o bezpieczeństwo i rozwój Polek i Polaków, a dzięki nam miliardy złotych z odblokowanych funduszy unijnych popłyną także do Torunia.

03

Paweł Gulewski