Misja pierwsza

Miasto, z którego jesteśmy dumni

Koalicja Obywatelska
Paweł Gulewski
Chcemy Torunia, który się rozwija, a nie kurczy. Aktualnie nasze miasto zamieszkuje niespełna 170 tysięcy mieszkańców, a według prognoz za trzydzieści lat będzie nas jedynie 150 tysięcy. Bezczynność wobec kryzysu demograficznego to przepis na katastrofę, dlatego ten proces trzeba nie tylko zatrzymać, ale i odwrócić. Pragniemy Torunia, w którym młodzi ludzie chcą mieszkać, pracować i zakładać rodziny. Miasta, w którym absolwenci Uniwersytetu zostają po studiach, zakładają własne przedsiębiorstwa albo znajdują dobrze płatną pracę. Osiągniemy to dzięki przemyślanym i dopasowanym do potrzeb mieszkańców inwestycjom. Oto nasz plan:

1. Północna obwodnica Torunia.

Będziemy dążyć do najszybszej budowy nowego układu drogowego, który wyprowadzi dużą część ruchu samochodowego poza obecne granice naszego miasta. Inwestycja to nie tylko impuls do dalszego rozwoju Jaru, Wrzosów czy Katarzynki, ale też sposób na rozwój toruńskiej aglomeracji i lepsze połączenie z Toruniem Grębocina, Łubianki czy Przysieka. Najważniejsze jest to, że północna obwodnica będzie realizowana z budżetu państwa, aby wyprowadzić ruch drogi krajowej nr 80 poza miasto, a naszym obowiązkiem będzie tylko stworzenie infrastruktury łączącej ją z Toruniem.

2. Dynamiczny rozwój Lewobrzeża.

Dotychczasowe władze miasta zapominały, że Toruń leży po obu stronach Wisły – my chcemy to natychmiast zmienić. Nowy most śródmiejski to niepowtarzalna szansa na doprowadzenie tramwaju na Lewobrzeże, a dzięki temu znaczącą poprawę jakości życia jego mieszkańców. Wspólnie z mieszkańcami chcemy wyznaczyć funkcjonalne centrum Lewobrzeża i zdecydować, gdzie może powstać nowe centrum biznesowe naszego miasta.

3. Nowe centrum Torunia.

Nowy most śródmiejski to szansa na dynamiczny rozwój biznesu na Lewobrzeżu, ale proponujemy również, aby nowe centrum Torunia powstawało między Szosą Chełmińską, Czerwoną Drogą oraz ulicami Bema i Sportową. To naturalna strefa rozwoju, która – dzięki sąsiedztwu Starego Miasta – stworzy atrakcyjną ofertę dla nowych inwestycji. To również szansa, aby lepiej wykorzystać potencjał CKK Jordanki oraz powstającego ECF Camerimage. Nasze odważne decyzje i ambitne pomysły pozwolą toruński przedsiębiorcom skuteczniej konkurować z firmami z innych miast, a to dzięki nim powstawać będą kolejne, dobrze płatne miejsca pracy dla wykwalifikowanej kadry.

4. Inwestycje OsiedLOVE.

Naszym pomysłem jest program 100 inwestycji ważnych dla lokalnych społeczności, bezpośrednio w ich najbliższej okolicy. Ostatnie lata to przede wszystkim wielkie projekty realizowane w centrum miasta, ale my chcemy, aby każde z toruńskich osiedli – Rubinkowo, Na Skarpie, Mokre, Bielany czy Podgórz – mogło cieszyć się wysokim standardem życia. Najważniejsze jest, że to mieszkańcy samodzielnie będą decydować, w co zainwestuje miasto – mogą to być drogi rowerowe, remonty domów kultury czy tworzenie nowych terenów zielonych i rekreacyjnych. Chcemy prawdziwego samorządu, w którym to mieszkańcy są najważniejsi.

5. Większy Toruń.

To jest ten moment, aby zacząć dyskusję o powiększeniu granic miasta. Budowa Północnej Obwodnicy to doskonały powód, aby zaplanować rozwój Torunia oraz wyznaczyć miejsce pod budownictwo mieszkaniowe i tereny przemysłowe.

Masz pomysł
na zmianę?

Wyślij nam swoją propozycję na zmianę w Toruniu.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

02

Paweł Gulewski
Koalicja Obywatelska

21 kwietnia wybierz

Pawła Gulewskiego

Dlaczego? Ponieważ wiemy, w jaki sposób rozwijać Toruń i mamy dobry program, który pozwoli nam osiągnąć nasze wspólne cele. Ponieważ słuchamy głosu mieszkańców i ekspertów, jesteśmy otwarci na konsultacje społeczne i profesjonalne opinie ludzi, którzy wiedzą, jak ma wyglądać nowoczesny Toruń. Ponieważ mamy doświadczenie w samorządzie i od 15 października 2023 roku pokazujemy, że Koalicja Obywatelska dba o bezpieczeństwo i rozwój Polek i Polaków, a dzięki nam miliardy złotych z odblokowanych funduszy unijnych popłyną także do Torunia.

03

Paweł Gulewski