porady

Odbiór techniczny mieszkania – jak się do niego przygotować?

Odbiór bądź mieszkania to niezwykle istotny moment w życiu każdego klienta, który ostatnie miesiące spędził na oczekiwaniu końca budowy. Przede wszystkim czujemy radość, że już za chwile nasze cztery kąty pozostaną pod naszą własną opieką. Z drugiej strony zastanawiamy się, czy wszystko zostało wykonane w należytym porządku. Dlatego też odbiór mieszkania, w którym weryfikujemy zgodność wszystkich prac z umową, jest taki ważny. Jak podejść do odbioru mieszkania i czy warto to robić samodzielnie?

Jak przygotować się do odbioru technicznego mieszkania?

Zgodnie z zapisami ustawy deweloperskiej, wydanie lokalu klientowi musi zostać poprzedzone oficjalną procedurą odbioru technicznego. To niezwykle ważny element, który ma służyć weryfikacji, czy prace wykonane przez dewelopera są zgodne z zapisami umowy. Dlatego też każdy kupujący powinien przygotować się odpowiednio do tej procedury. Istnieje kilka dobrych praktyk, które sprawią, że odbiór mieszkania będzie odbywał się w najkorzystniejszych dla kupującego warunkach. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim o odpowiednim naświetleniu mieszkania. Umawiając się na odbiór techniczny, zadbajmy o to, by był on realizowany w dzień – najlepiej w porze, w której światło słoneczne wpada do naszego mieszkania, To właśnie takie światło w najlepszy sposób demaskuje wszelkie niedociągnięcia i niedoróbki. Dodatkowo zadbajmy o wszystkie dokumenty, które mogą posłużyć nam za referencje do porównania stanu faktycznego ze stanem domyślnym. Będzie to oczywiście umowa, ale też plan mieszkania, który opisuje zakres funkcjonowania instalacji, wypis użytych materiałów budowlanych oraz zakres realizowanego wykończenia. Nie zapomnijmy także o zabraniu ze sobą podstawowych narzędzi, takich jak poziomica, miarka czy próbnik napięcia.

Na co zwracać uwagę przy odbiorze technicznym?

Jesteśmy już na odbiorze technicznym, a deweloper daje nam czas na sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Od czego zaczynamy? Przede wszystkim od weryfikacji podłóg, ścian i sufitów. Poziomica w odpowiedni sposób podpowie nam, czy wylewki są gładki i proste, a także pozbawione jakichkolwiek pęknięć. Zweryfikujmy, czy piony, a także kąty ścian zostały wykonane zgodnie ze sztuką budownictwa. Za pomocą latarki łatwo sprawdzimy, czy kolor farb na ścianach jest identyczny, a także że nie występują żadne rysy bądź ubytki. To samo dotyczy również sufitu. Dodatkowo zwróćmy uwagę na stolarkę drzwiową i okienną, a także prawidłowość prowadzenia wszystkich instalacji – gazowej, elektryczne i wodno-ściekowej.

Odbiór techniczny – samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty

Odbiór techniczny to dostatecznie poważny proces, że wiele osób niezaznajomionych ze sztuką budownictwa nie jest dostatecznie pewna tego, co tak naprawdę powinno być weryfikowane podczas odbioru technicznego. W takiej sytuacji najlepszy pomysł to zlecenie wykonania odbioru specjaliście, który zna prawo budowlane, a także dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie szybko zweryfikować każde niedociągnięcie. Za taką usługę oczywiście należy zapłacić, jednak może zdarzyć się sytuacja, w której usługa ta będzie kosztowała znacznie mniej niż potencjalne poprawki, które po odbiorze technicznym będą realizowane już z naszej kieszeni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.