porady

Wybór mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, jednak najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed nowymi właścicielami nieruchomości, jest jej wybór. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele mieszkań od dewelopera, jednak warto wiedzieć, czym kierować się, wybierając idealne dla siebie.

Lokalizacja i plan zagospodarowania przestrzennego

Jednym z najważniejszych czynników, który może okazać się decydujący przy wyborze mieszkania, jest jego lokalizacja. Rodziny z dziećmi najczęściej poszukują nieruchomości położonych w spokojnych miejscach, jednak zlokalizowanych blisko szkół czy przedszkoli. Seniorzy poszukują zaś mieszkań z dala od gwarnego centrum, które będą dla nich stanowić swego rodzaju oazę. Warto jednak zwrócić uwagę także na plan zagospodarowania przestrzennego. Za samo zagospodarowanie przestrzeni wokół osiedla czy budynków mieszkalnych nie jest odpowiedzialny deweloper, a gmina. Może okazać się, że za jakiś czas w pobliżu naszego domu stanie biurowiec czy duży plac zabaw. Dla jednych takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne, lecz dla innych – niekoniecznie.

Metraż mieszkania i rozkład pomieszczeń

Bardzo istotny dla potencjalnych lokatorów jest metraż mieszkania. O ile rodziny z dziećmi zazwyczaj potrzebują nieco większych mieszkań, o tyle single bądź seniorzy często decydują się na zakup nieruchomości, których powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Należy mieć na uwadze, że mieszkania deweloperskie najczęściej mają wielkość do 80 metrów kwadratowych. Warto zwrócić uwagę także na rozkład pomieszczeń. Wielu deweloperów zezwala na wprowadzanie pewnych zmian w układzie pomieszczeń na etapie planowania inwestycji. Dzięki temu o wiele łatwiej jest przystosować mieszkanie do własnych potrzeb. Z drugiej strony należy liczyć się z tym, że kupując gotowe mieszkanie, będziemy musieli wprowadzić ewentualne korekty we własnym zakresie. Zmiany możliwe są w zakresie ścian działowych, dlatego też warto zwrócić uwagę na plan mieszkania. Co ważne, zwykle nie ma możliwości wprowadzania większych zmian, które dotyczyć mają balkonu lub tarasu (jeśli mieszkanie znajduje się na parterze).

Finalna cena mieszkania

Osoby, które chcą kupić mieszkanie od dewelopera, bardzo często zwracają uwagę na cenę nieruchomości. Dla wielu z nich gra ona wręcz pierwszoplanową rolę, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Faktem jest bowiem, że na cenę mieszkania wpływ ma bardzo wiele czynników – jego metraż, lokalizacja, usytuowanie i im podobne. Zazwyczaj niższa cena nieruchomości wiąże się z pewnymi uniedogodnieniami, na przykład tym, że mieszkanie znajduje się na parterze bądź na obrzeżach miasta. Warto wziąć pod uwagę finalną cenę mieszkania, która zależy nie tylko do ceny transakcyjnej, ale również od opłat notarialnych czy kosztów, jakie na kredytobiorcę nałoży bank (o ile mieszkanie kupowane jest na kredyt). Pamiętajmy, że cena nie może być czynnikiem decydującym – warto wziąć pod uwagę innego rodzaju aspekty, które mają wpływ na atrakcyjność mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.